• Ciepły parapet XPS

 

Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań, jakie spotkać można nie tylko w nowoczesnym budownictwie, ale także podczas termomodernizacji wieloletnich budynków mieszkalnych, jest stosowanie XPS pod parapet. Opcja ta coraz częściej brana jest pod uwagę m.in. w przypadku wymiany i montażu stolarki okiennej – warto zatem przekonać się, jakie zalety kryją się za tym rozwiązaniem, które stanowi termoizolacyjną bazę do montażu parapetów docelowych.

  • Parametry

Czym są ciepłe parapety XPS?

Parapet XPS, czyli parapet styrodurowy, wytworzony jest z polistyrenu ekstrudowanego, czyli materiału służącego zazwyczaj do ocieplania powierzchni. Sam styrodur (XPS) powstaje ze spienionego polistyrenu i składa się z małych, zamkniętych komórek. To właśnie budowa sprawia, że ciepły parapet XPS wykazuje wysokie właściwości izolacyjne, na których nam zależy.

To właśnie dzięki swojej budowie parapet XPS stanowi nowoczesny produkt izolacyjny, który doskonale nadaje się zarówno do termomodernizacji starszych budynków, jak i do nowoczesnego budownictwa pasywnego. Jest to zarazem produkt stworzony z myślą o ekologii i ochronie środowiska – do jego produkcji nie jest stosowany heksabromocyklododekan, stanowiący środek opóźniający zapłon – w zamian podczas produkcji stosowane są nowoczesne, ekologiczne dodatki uniepalniające.

Ciepły parapet XPS stanowi bardzo dobrą podporę dla stolarki, co dodatkowo przyspiesza i ułatwia montaż okien. Parapet ten wykazuje ponadto świetne właściwości izolacyjne, dzięki czemu stanowi solidne zabezpieczenie przed wodą, wiatrem i temperaturą. Produkty posiadają taśmę rozprężną o wysokich parametrach izolujących warunki atmosferyczne oraz akustycznych, która stosowana jest przy ciepłym montażu okien SWS. Parapet wyposażony jest w profil PVC, który oprócz wzmocnienia ciepłego parapetu służy do przyklejenia dołączonej taśmy rozprężnej oraz ułatwia montaż parapetów zewnętrznych z blachy, dając wystarczająco twarde miejsce do zastosowania wkrętów.

Ciepłe parapety XPS – właściwości i zalety

Wśród zalet cechujących parapety XPS warto zwrócić uwagę na doskonały współczynnik izolacyjności, co w połączeniu z minimalną nasiąkliwością oraz wysoką wytrzymałością na ściskanie zapewnia komfort mieszkańców – zwłaszcza że dodatkowo jest to produkt samogasnący, niestanowiący zagrożenia w przypadku potencjalnego pożaru. Parapet XPS może być poddawany pełnemu recyklingowi – jest w pełni ekologiczny, nie ma więc obaw o negatywny wpływ zastosowanych przez nas materiałów na środowisko naturalne.Należy zwrócić uwagę także na strukturę zamkniętokomórkową, wypełnioną powietrzem, która utrzymuje stabilne w czasie parametry termoizolacyjne parapetu. Ma to znaczenie nie tylko latem, ale także w przypadku obniżającej się temperatury otoczenia – struktura XPS pozwala wówczas na poprawę właściwości izolacyjnych, bo wartość współczynnika przewodzenia ciepła maleje.

Dlaczego warto postawić na ciepły parapet zewnętrzny?

 

Decydując się na montaż stolarki okiennej, warto rozważyć korzyści wynikające z zastosowania tego rozwiązania. Ciepły parapet XPS wpływa na poprawienie właściwości energetycznych i izolacyjnych budynku, a równocześnie cechuje się wysokimi właściwościami dźwiękochłonnymi. Co więcej, parapety XPS pozwalają na wyeliminowanie uczucia nieprzyjemnego chłodu od okna oraz wyeliminowanie zjawiska szronienia dolnej ramy okiennej, dzięki czemu można uniknąć klasycznych problemów, związanych z pojawianiem się szczelin pomiędzy stolarką a parapetem. Dodatkowym atutem parapetów styrodurowych jest fakt, że pomagają uniknąć rozwoju pleśni i grzybów, co ma ogromne znaczenia dla zdrowia mieszkańców i poprawy drożności ich dróg oddechowych. Wybierając parapet styropianowy XPS można zatem na wielu płaszczyznach poprawić swój komfort mieszkalny. Co więcej, po wykonaniu ciepłego montażu i docieplenia budynku zostaje już tylko zastosować elewacyjne elementy dekoracyjne, np. podokienniki, podparapetniki oraz inne rodzaje sztukaterii elewacyjnej, aby cieszyć się w pełni z efektów technicznych i estetycznych swojego wymarzonego domu.