• Styropian spadkowy

Choć jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu budowa domu wiązała się z uwzględnieniem spadków w konstrukcji budynku na takich płaskich powierzchniach, jak balkony, tarasy czy nawet dach, obecnie mało kto podchodzi do tego zagadnienia w ten sam sposób. Dziś do najpopularniejszych rozwiązań w zakresie tworzenia spadków na powierzchniach płaskich należy dostępny w naszej ofercie styropian spadkowy, a ściślej wykonane z tego tworzywa kliny i płytki.

  • Parametry

Jak działa styropian spadkowy?

Nie tak dawno, w celu uzyskania odpowiedniego spadu na powierzchni, by dzięki temu odprowadzić wodę opadową do wpustu lub rynny, należało zrobić spadek z betonowej wylewki lub uwzględnić spadek już na etapie konstrukcyjnym budynku. Wraz z pojawieniem się styropianu i rozpowszechnieniem tego materiału w branży budowlanej rozwiązania te przeszły do lamusa, wyparte przez o wiele szybsze, a zarazem tańsze rozwiązanie. Jeśli chodzi bowiem o styropian spadkowy cena za m2 jest nieporównywalnie niższa, a sam proces tworzenia spadku o wiele szybszy i łatwiejszy w wykonaniu przez inwestora. Wyprofilowane styropianowe elementy wystarczy bowiem, jak klocki LEGO, położyć w odpowiedni sposób na wybranej przez nas powierzchni, a następnie przykryć. W efekcie uzyskamy precyzyjny spad, jakiego w przypadku betonowej wylewki nie bylibyśmy w stanie osiągnąć. To właśnie z tego powodu styropian spadkowy na taras lub dach staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Styropian dachowy spadkowy – charakterystyka

Niewątpliwym atutem styropianowych klinów spadkowych jest cena – rozwiązanie to jest o wiele tańsze niż przykładowo wykonywanie spadków na konstrukcji dachu. Dodatkowo styropian zapewnia precyzyjny spadek lub pochylenie powierzchni, ułatwiając odwodnienie powierzchni płaskiej dachu czy tarasu, a jego montaż jest bardzo prosty i może odbywać się za pomocą kleju lub w sposób mechaniczny. Dzięki temu prace budowlane lub remontowe posuwają się o wiele szybciej, a do oszczędności pieniędzy należy dołożyć również oszczędność czasu oraz komfort pracy. 

Materiał ten jest ponadto niesamowicie lekki, dzięki czemu nie ma obaw o nadmierne obciążenie dachu. Co więcej, zastosowanie styropianu spadkowego pozwala dodatkowo skorzystać z właściwości izolacyjnych, a kliny styropianowe mogą posłużyć na dachu lub tarasie za dodatkową izolację termiczną.

Czym się różni spadek z EPS od wykonanego z XPS?

Oferowane przez nas spadki dachowe styropianowe dostępne są w dwóch wariantach – jako produkty wykonane z EPS lub XPS. Standardowo mamy do czynienia ze styropianem EPS-100, dodatkowo wzbogaconym na etapie produkcji o wypełniacze. Ich zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości i twardości materiału. Spadki dachowe ze styropianu dostępne są w kolorze białym, istnieje jednak możliwość wykonania na zlecenie inwestora spadków ze styropianu EPS 100 w kolorze grafitowym 031 lub skorzystania ze styropianu Parkingowego EPS 200 na etapie produkcji spadków.

Drugim oferowanym przez nas rozwiązaniem jest styropian spadkowy XPS, czyli polistyren ekstrudowany. Materiał ten znany jest powszechnie jako styrodur i nie zawiera heksabromocyklododekanu. Co więcej, charakteryzuje się klasą E (Euroklasa) reakcji na ogień, a współczynnik przewodzenia ciepła W/mK w jego przypadku wynosi 0,035. Dla styrodurowego spadku deklarowane naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym wynosi 300 kPa.

 

W obu przypadkach oferowane przez nas styropianowe spadki dostępne są w różnych wymiarach, jednak maksymalne wymiary, jakie ma oferowana przez nas jedna płyta spadkowa ze styropianu, to 150 cm szerokości, 300 cm długości oraz 100 cm wysokości.

Zachęcamy również do sprawdzenia pełnej oferty naszego sklepu, gdzie można znaleźć listwę karniszową, ciepły parapet, zaślepki z wełny mineralnej i wiele innych styropianowych produktów.