• Gzymsy elewacyjne

 

Przymierzając się do budowy lub termomodernizacji budynku mieszkalnego, niejednokrotnie dbamy nie tylko o odpowiednią izolację cieplną pomieszczeń. Zależy nam również na tym, by budynek prezentował się z zewnątrz w miły dla oka sposób, a równocześnie wyróżniał się na tle sąsiednich budowli. Jednym z pomysłów, jakie warto wziąć w tym zakresie pod uwagę, jest zastosowanie gzymsów, które nadadzą budynkowi nietuzinkowy charakter.

  • Parametry

Czym są gzymsy?

Gzyms to nic innego, jak wysunięty przed lico ściany element architektoniczny, który zazwyczaj profilowany jest w postaci poziomej listwy elewacyjnej wystającej przed lico muru. Gzymsy mają dwie podstawowe zalety. Przede wszystkim chronią elewację budynku przed ściekającą wodą opadową. Coraz częściej gzymsy pełnią funkcję dekoracyjną. Standardowo gzymsy podzielić możemy na gzymsy zewnętrzne, mocowane na zewnętrznej elewacji budynku, a także gzymsy wewnętrzne, które służą do ozdobienia ścian, pieców, kominków i innych elementów wystroju danego pomieszczenia.

Oferowany przez nas gzyms na elewacji wykonany jest w całości ze styropianu parkingowego EPS-200. Co więcej, używany przez nas polistyren ekspandowany EPS-200 jeszcze podczas procesu produkcji wzbogacony jest wypełniaczami. Dzięki temu zyskujemy zwiększoną wytrzymałość i twardość styropianowego gzymsu, a maksymalna siła nacisku na ten element wynosi 4000 kg/m2. Standardowo gzymsy dostępne są w odcinkach o długości 2 metrów bieżących (200 cm).

Rodzaje gzymsów

Zasadniczo gzymsy na elewacji, pomijając wspomniany podział przestrzenny, możemy podzielić na gzymsy wykańczające, gzymsy pasowe, gzymsy fasetowe. Gzymsy pokryte są maszynowo masą sztukatorską, wykonaną na bazie dyspersji styrenowo-akrylowej z domieszką wypełniaczy mineralnych, a także rozproszonym zbrojeniem z włókien syntetycznych. Masa ta tworzy na powierzchni gzymsu jednolitą, lekko chropowatą powierzchnię, która stanowi warstwę ochronną, odporną na czynniki atmosferyczne.

Co więcej, wspomniana masa wykazuje wysoki stopień elastyczności, dzięki czemu nie ma obaw o jej pęknięcie podczas transportu, montażu gzymsu lub z powodu działania ujemnych temperatur na zewnątrz. Zabezpieczone masą sztukatorską gzymsy mogą być z powodzeniem montowane na zewnętrznej elewacji jako elementy architektoniczne budynku. Oznacza to, że można w ten sposób – bez obaw o wysoką jakość i trwałość – wykończyć elewację, zyskując indywidualny, nieszablonowy i niepowtarzalny wygląd budynku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by gzymsy zamontować wewnątrz pomieszczeń, ponieważ masa sztukatorska jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Gzymsy elewacyjne – dodatkowe informacje

Dostępna w naszej ofercie sztukateria elewacyjna, taka jak bonie elewacyjne, podokienniki, czy właśnie gzymsy elewacyjne, poddana została badaniu na starzenie się materiałów budowlanych. Po wykonaniu testów odpowiadających aż dziesięcioletniemu okresowi użytkowania produkowana przez nas sztukateria nie wykazała zmian właściwości początkowych – oznacza to, że po dekadzie gzymsy będą wyglądać tak samo dobrze, jak w momencie montażu.


Do sprzedawanych przez nas gzymsów na elewację dołączamy dodatkowo szczegółową instrukcję montażu, dzięki której proces ten staje się łatwy i zrozumiały, bez względu na poziom wiedzy budowlanej inwestora. W naszej ofercie znajdą Państwo gzymsy w dowolnym kształcie i wymiarze, także wykonywane według indywidualnego projektu. Zapraszamy do kontaktu, chętnie udzielimy wyczerpującej odpowiedzi, jeśli mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące oferowanych przez nas gzymsów elewacyjnych.