• Kliny spadkowe

 

Jednym z rozwiązań, jakie zyskuje na popularności w nowoczesnym budownictwie, są bez wątpienia kliny spadkowe, zwane także płytami spadkowymi. Wykonywane ze styropianu, styroduru lub wełny mineralnej znajdują obecnie szereg zastosowań, wypierając standardowe rozwiązania w zakresie uzyskiwania spadów – dlatego warto poznać je bliżej i odkryć ich zalety. Przyjrzyjmy się zatem bliżej klinom spadkowym, ich charakterystyce i zaletom.

  • Parametry

Czym jest klin spadkowy?

Znane także jako skosy styropianowe, kliny spadkowe stanowią rozwiązanie usprawniające i przyspieszające prace wykończeniowe domu. Produkty te służą do profilowania powierzchni płaskich, takich jak dachy, balkony czy tarasy, ułatwiając tym samym odprowadzanie wody opadowej do rynien i wpustów. Wykorzystując kliny, można w procesie budowy domu pominąć uwzględnianie spadków w samej konstrukcji budynku, nie ma też potrzeby wylewania spadków betonowych, jak to miało miejsce wcześniej. Płyty spadkowe można w wygodny i szybki sposób poukładać na dachu obok siebie, unikając tym samym kosztownego, pracochłonnego i zabierającego czas modelowania spadków na konstrukcji. Ponadto płyty spadkowe oferują wysoką precyzję spadku, którą trudno osiągnąć, robiąc spadek z wylewki betonowej.

W efekcie prace budowlane posuwają się do przodu o wiele szybciej, zostaje także wyeliminowane ryzyko związane z pogodą, ponieważ ta nie ma wpływu na działanie zastosowanych klinów spadkowych. Sama grubość klina spadkowego uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy podstawowym celem montażu klinów jest uzyskanie spadu, czy znaczenie ma także zyskanie termoizolacji.

Kliny spadkowe ze styropianu – charakterystyka

Wykonane ze styropianu płyty spadkowe pozwalają na wygodne i szybkie nadanie spadku lub pochylenie powierzchni, a zarazem są o wiele tańszym wariantem niż standardowe rozwiązania, takie jak wykonywanie spadków na konstrukcji dachu. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że styropian jest lekkim materiałem, dzięki czemu nie obciąża dachu. Co więcej, same elementy styropianowe montuje się bardzo łatwo i szybko za pomocą kleju lub w sposób mechaniczny.

Kolejną zaletą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest nie tylko odwodnienie dachów i tarasów, ale także dodatkowa izolacja termiczna. Spadki dachowe ułatwiają bowiem montaż płyt izolacyjnych pod odpowiednim kątem. Spadki dachowe styropianowe standardowo wykonywane są przez nas ze styropianu EPS-100, który dodatkowo w procesie produkcji wzbogacany jest wypełniaczami, zwiększającymi jego twardość i wytrzymałość. Istnieje także możliwość wykonania na zlecenie inwestora spadków ze styropianu Parkingowego EPS 200 i styropianu EPS 100 w kolorze grafitowym 031.

Maksymalne wymiary jednej płyty spadkowej ze styropianu to:

  • szerokość: 150 cm,

  • długość: 300 cm,

  • wysokość: 100 cm.

Kliny spadkowe ze styroduru lub wełny mineralnej

Warto mieć na uwadze fakt, że styropianowe kliny spadkowe to zaledwie jedno z dostępnych na rynku rozwiązań. W naszej ofercie znajdą Państwo również kliny spadkowe wykonane ze styroduru XPS oraz kliny dachowe z wełny mineralnej. W przypadku spadków Premium XPS wykonywane są z polistyrenu ekstrudowanego (czyli tzw. styroduru), który nie zawiera heksabromocyklododekanu. Materiał ten ma klasę reakcji na ogień E (Euroklasa), a jego współczynnik przewodzenia ciepła W/mK wynosi 0,035. Deklarowane naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym w przypadku styrodurowych spadków to 300 kPa.

 

Spadki dachowe z wełny mineralnej wykonywane są z kolei z wełny firmy PAROC, a sama płyta dachowa z wełny kamiennej ROS. Płyta ta wytrzymuje od 3000 kg/m2 do nawet 7000 kg/m2 ciężaru użytkowania, a naprężenie przy ściskaniu wynosi od 30 do 70 kPa.

Zapraszamy do sprawdzenia pełnej oferty naszego sklepu, gdzie znajdą Państwo m.in. listwy karniszowe, ciepłe parapety oraz elementy sztukaterii elewacyjnej i wewnętrznej.