• Podokiennik

Podczas budowy lub termomodernizacji budynku nierzadko staramy się nie tylko poprawić izolację cieplną projektowanego budynku, ale także zadbać o walory estetyczne, dokonując zmian na elewacji. Jednym z rozwiązań, jakie warto wdrożyć, by poprawić oba te aspekty, jest zamontowanie podokienników, które ochronią elewację przed wodą opadową i brzydkimi zaciekami, a zarazem zwiększą izolację w obrębie parapetu. Przyjrzyjmy się bliżej tym produktom.

  • Parametry

Czym są podokienniki?

Podokiennik, zwany także podparapetnikiem, to element architektoniczny sztukaterii elewacyjnej, który umieszczany jest – jak nazwa wskazuje – bezpośrednio pod oknem lub zewnętrznym parapetem. Jest to specyficzny gzyms elewacyjny, który pozwala na uzyskanie unikalnego wyglądu dla otworu okiennego. Co więcej, podokiennik zapewnia dodatkową izolację cieplną dla parapetu oraz chroni elewację zewnętrzną, a tym samym ścianę, przed ściekającą z parapetu wodą. Stosując podokienniki, można w prosty sposób zmniejszyć szanse powstawania nieestetycznych, trudnych do usunięcia zacieków na ścianie budynku.

Oferowane przez nas podokienniki wykonane są w całości z wysokiej jakości styropianu, jakim jest polistyren ekspandowany EPS-200, zwany też styropianem parkingowym. Dodatkowo w procesie produkcji styropian ten wzbogacony jest wypełniaczami, pozwalającymi zwiększyć jego twardość i wytrzymałość, a maksymalna siła nacisku na podparapetnik to 4000 kg/m2. Podobnie jak inne dostępne w naszej ofercie gzymsy, także podokiennik standardowo sprzedawany jest w odcinkach o długości 200 cm, czyli 2 metrów bieżących.

Rodzaje podokienników

Możemy wyróżnić podokienniki w stylu klasycznym lub w nowoczesnym stylu modernistycznym. Podokienniki wykończone są masą sztukatorską i mogą być one mocowane z powodzeniem zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. Co się tyczy samego pokrycia podparapetnika, proces ten odbywa się maszynowo i polega na nałożeniu specjalistycznej masy sztukatorskiej, która wykonywana jest na bazie dyspersji styrenowo-akrylowej z domieszką wypełniaczy mineralnych, wraz z rozproszonym zbrojeniem z włókien syntetycznych. Używana podczas produkcji masa tworzy na powierzchni podparapetnika jednolitą i lekko chropowatą powierzchnię, która jest odporna na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo masa wykazuje wysoki stopień elastyczności, zapobiegając przed pęknięciem podokienników podczas ich transportu i montażu, a także w przypadku ujemnych temperatur, panujących na zewnątrz w trakcie zimy.

Podokienniki zewnętrzne – dodatkowe informacje

Zabezpieczone masą sztukatorską podparapetniki doskonale nadają się do wykorzystania w postaci zewnętrznych elementów architektonicznych. Duży wybór oferowanych przez nas podparapetników, a także możliwość wykonania ich w dowolnym kształcie i wymiarze według indywidualnego projektu, pozwalają wykończyć elewację Państwa budynku w taki sposób, by miał on niepowtarzalny wygląd i indywidualny charakter. Co więcej, stosowany przez nas twardy styropian wraz z masą sztukatorską zapewnia wysoką jakość i trwałość mocowanych elementów. Dostępna w naszej ofercie sztukateria została bowiem poddana badaniom na starzenie się materiałów budowlanych. Wyniki testów odpowiadających dziesięcioletniemu okresowi użytkowania wskazały jednoznacznie, że mimo dekady sztukateria nie wykazuje zmian właściwości początkowych, a tym samym podokienniki po upływie dziesięciu lat powinny prezentować się tak samo dobrze.

Standardowo do produkowanych przez nas podparapetników dołączamy szczegółową instrukcję montażu, pozwalającą w łatwy sposób przejść przez proces montażu, czyniąc go zrozumiałym dla użytkownika. W razie dodatkowych pytań dotyczących oferowanych przez nas podparapetników pozostajemy również do Państwa dyspozycji – z chęcią udzielimy wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące Państwa kwestie.

 

Zapraszamy również do sprawdzenia pełnego asortymentu z kategorii sztukaterii elewacyjnej, gdzie oprócz podokienników i gzymsów znajdują się także listwy elewacyjne oraz bonie elewacyjne.