• Sztukateria elewacyjna

 

Choć wielu osobom sztukateria zewnętrzna kojarzy się wyłącznie z dawnym budownictwem, niewiele jest w tym prawdy. Sztukateria elewacyjna nowoczesna stanowi coraz popularniejsze rozwiązanie architektoniczne, pozwalające nadać budynkom szczególny charakter. Bez względu na to, czy mówimy o dawnym dworku, czy też o nowoczesnej willi, sztukateria elewacyjna zamieni niejeden budynek w swoiste dzieło sztuki, przyciągające wzrok przechodniów.

  • Parametry

Czym jest sztukateria na elewację?

Sama sztukateria wielu osobom kojarzy się ze zdobieniami stosowanymi na sufitach i ścianach wewnątrz budynków. Warto mieć jednak świadomość tego, że także zewnętrzna elewacja budynku może nabrać zupełnie innej estetyki nie tylko dzięki pomalowaniu jej na nowy kolor, ale także dodatkowemu przystrojeniu – na przykład wykorzystując gzymsy.

Nowoczesna sztukateria elewacyjna to rozmaite produkty, wykonane z wysokiej jakości styropianu, które dodatkowo mogą być pokryte masą sztukatorską wykazującą odporność na czynniki atmosferyczne. Dzięki temu ozdobne dodatki na elewację budynku są nie tylko odporne na uderzenia i wilgoć, ale także lekkie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by pomalować je farbami wodorozcieńczalnymi niezawierającymi rozpuszczalników, takimi jak farba akrylowa, lateksowa lub silikonowa.

Sztukateria elewacyjna okna, drzwi i innych elementów architektury domu bez wątpienia zyskuje na popularności nie tylko wśród architektów, ale także właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zamierzają odmienić oblicze budynku, nadając mu oryginalny wygląd.

Sztukateria zewnętrzna – rodzaje

Jako polski producent sztukaterii elewacyjnej mamy w swojej ofercie szereg elementów wykończeniowych – nie tylko wspomniane już gzymsy, ale także listwy okienne, bonie elewacyjne oraz podokienniki. Wykonywana przez nas sztukateria elewacyjna dostępna jest zarówno w wersji powlekanej, jak i niepowlekanej, dzięki czemu klient może w pełni decydować o docelowym przeznaczeniu elementu ozdobnego.

Bogata oferta sztukaterii sprawia, że nasze produkty umożliwiają montaż według dowolnej aranżacji, a klient może wykończyć elewacje w taki sposób, by miały one niepowtarzalny, indywidualny wygląd, ponosząc przy tym stosunkowo niskie koszty. Spełniając oczekiwania klientów, do zakupionych produktów dołączamy szczegółową instrukcję, a zakupione w naszym sklepie listwy, gzymsy, bonie i podokienniki przed wysyłką zabezpieczane są dodatkową warstwą styropianu, chroniącą je przed uszkodzeniami.

Sztukateria elewacyjna – sposób montażu

Bez wątpienia jedną z istotnych kwestii jest montaż elementów dekoracyjnych, jakimi zamierzamy ozdobić wnętrze domu lub zewnętrzną elewację budynku. Jeśli zakupiona została przez nas styropianowa sztukateria elewacyjna, jej montaż jest o wiele prostszy niż w przypadku gipsowej sztukaterii. Wystarczy bowiem zagruntować podłoże, by zwiększyć przyczepność kleju, a następnie za pomocą specjalnego kleju przymocować je do fasady domu. 

Warto pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma fakt, czy sztukateria elewacyjna montowana jest w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Najlepiej, jeśli panująca na zewnątrz temperatura powietrza mieści się w przedziale od 5 do 35 stopni Celsjusza. Ważne również, by powietrze nie było zbyt wilgotne, niewskazane jest także mocowanie sztukaterii w deszczu.

 

Warto mieć również świadomość faktu, że sztukateria elewacyjna nie tylko stanowi doskonały element dekoracyjny, ale w odpowiedni sposób zamocowana może stanowić zabezpieczenie elewacji przed powstawaniem zacieków. Elewacja podzielona np. gzymsami lub listwami pasowymi ułatwia nakładanie tynków strukturalnych. Na ograniczonym obszarze nie występują lub są ograniczone łączenia technologiczne i nie widać nieestetycznych pasów.